A kommunikáció 3 +1 szintje

Itt: Business coaching|Magánéleti coaching|Pedagóguscoaching

7 szept 2011

Latinovits Zoltán, a zseniális színészkirály emlékére egyik tévécsatornánk levetítette a Tanulmány a nőkről című, csaknem fél évszázados édes filmet. Ma is nézhető, nem véletlenül, hiszen Latinovits mellett Bodrogi, Darvas, Kiss Manyi, Páger, Ruttkai, Venczel Vera adja magát a játékhoz.

A film azzal indul, hogy a hölgyek bejelentik otthon válási szándékukat, és – történetesen közös – ügyvédnőt fogadnak. A férjek értetlenek, nem akarnak válni. Fokozatosan kiderül, hogy a feleségek valójában nem is a kapcsolat megszakítására, hanem épp ellenkezőleg, elmélyítésére (több megértésre, mélyebb lelki kapcsolatra, érdekesebb életre, stb.) vágynának. A történt azzal bonyolódik, hogy a férjek – nem függetlenül az ügyvédnő akcióba lépésétől, kedves személyiségétől – egyszer csak beleegyeznek, sőt sürgetik a mielőbbi válást. A nők megdöbbennek, azonnal visszakoznak, már nem akarnak válni – és így tovább, a vígjáték ősi szabályai szerint.

A sztori egyik szálát jól láthatóan kommunikációs bonyodalmak szövik. Min alapulnak ezek a kommunikációs bonyodalmak? Elsősorban azon, hogy a házastársak kimondott és rejtett üzenetei nincsenek teljes összhangban, sőt, olykor ellentétesek egymással. Nézzük, milyen különböző üzeneteket tartalmaz a feleségek válási szándékának közlése:
(1) az üzenet elsődleges tárgya szerint „objektíve”: válni akarok
(2) a feleségek üzenete saját magukról: nem érzem jól magam, hiányérzetem van
(3) üzenet kettőjük viszonyáról: elégedetlen vagyok azzal, amit kapok tőled ebben a házasságban
(4) a hölgyek valódi szándéka, vágya: törődj velem többet.

Az önmagukról, a kapcsolatról és a tulajdonképpeni vágyakról szóló üzenetek – az elsőtől eltérően – természetesen nem verbális, hanem metakommunikációs eszközökkel közvetített rejtett üzenetek. Kedves félreértések származnak abból, hogy mást és mást „vesznek” a közlésből a férjek, más és más üzenetre reagálnak. Erre persze válaszolnak valamit valahogy a feleségek – a félreértések, félreértelmezések láncolata szépen felépíti a vígjátékot, és a film eljut a hepiendig.

Térjünk vissza az életbe. Tudjuk-e, hogy így kommunikálunk, tisztában vagyunk-e azzal, hogy egy adott közléssel milyen üzeneteket küldünk partnerünknek, főnökünknek, beosztottunknak, gyerekünknek, ügyfelünknek, tanítványainknak? Vannak-e ellentmondások, különbségek az üzeneteink között? Mitől függ, hogy a másik fél számára melyik üzenet a meghatározó? A kinyilvánított (explicit) vagy a rejtett (implicit) üzenet ér célba? Jól vesszük-e mások felénk küldött üzeneteit? Segíti vagy nehezíti kommunikációnk a beszélgetőtársunk megértését és céljaink elérését? Hogy állunk a metakommunikációs eszközök alkalmazásával, megértésével? És mi a helyzet a félreértés-lavinákkal, amik megkeseríthetik kapcsolatunkat, bebetonoznak bennünket valamilyen nem is tudatosított pozícióba?

Ha nem pontosan értjük, mi hogyan zajlik és hat a kommunikációnk körül, az első lépés, amit megtehetünk, hogy megpróbáljuk tudatosítani, hogy adott helyzetben, adott partnerrel mit akarunk VALÓBAN közölni, és ellenőrizzük, keletkeznek-e félreértések, ellentmondások a négy közlési szint között. Azt üzenem: eközben támaszkodjunk bátran a megérzéseinkre is!

Szóljon hozzá!


7 + 6 =

A website-ról

Honlapomon három féle coaching szolgáltatásomat mutatom be, emellett blog-bejegyzésekben próbálok azonnal segíteni hasznos és gondolatébresztő tippekkel.

Kategóriák

Kedvenc mottóim

"Senki sem születik készen: légy azzá, amivé legjobb hajlamaid szerint válhatsz."
Tatiosz


"Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra."
Weöres Sándor


"Nincs ember, akinek az életébe szabad lenne csak úgy könnyű és könnyelmű kézzel belelapozni, mint egy úti olvasmányba, mert nincs sors, amely lektűrhöz hasonlatos lenne, s ne akadna olyan oldala, amely megégetné a kezedet."
Ancsel Éva


"Hiába fürösztöd önmagadban,
Csak másban moshatod meg arcodat."
József Attila

Referenciák

Minden ember életében vannak útelágazások, amikor felteszi a kérdést, merre tovább. Ahhoz, hogy tudjuk, honnan jöttünk, merre tartunk, alapos önismeret szükséges. Saját képességeink, kompetenciáink, korlátaink feltérképezése egy izgalmas utazás, melynek végállomása az "Én". Az út rögös, olykor hullámzó, meglepetésekkel teli és egyszerre felszabadító. Én ehhez a kalandhoz Editet választottam útitársul, aki elgondolkodtató kérdésekkel, beszélgetésekkel, nevetéssel, rajzolással rávezetett arra a pályára, amelynek végén az az Én várt rám, aki letisztult képpel rendelkezik önmagáról. Így az útelágazásnál saját magam iránytűje vagyok, és tudom, hogy nem tévedek el.
(Tóth Dóra, KRE)

Szervezetfejlesztési és vezetési kérdéseken dolgoztunk Edittel. A coaching során felkészültem a "tűzoltó" üzemmódból a fenntartható működésre való áttérésre, sokat tanultam a szervezeti folyamatok kontrolljáról, a hatékony kommunikációról, a mátrix jellegű szervezeti működésről.
Beszélgetéseink során megerősödtem, könnyebben és határozottabban hozok döntéseket. Intenzív belső munkával telt ez az időszak, amiben fontos volt az érzelmi támogatás is.
Edit határozott, stabil szakmaisággal, türelemmel vezette a beszélgetéseinket, inspirálóak voltak a kérdései, segített egyre önállóbban működni. Köszönöm a sok segítséget!
(Sófalvi Tímea, Csoport-téka Egyesület)

Hálás vagyok sok mindenért, amire ráébresztett. Azóta mást csinálok, és sokkal jobban érzem magam ... ja, és megy a szekér a válság ellenére.
(Demeter Miklós, SpeedLearning)